Intrebari si raspunsuri

Pentru a va putea raspunde la intrebarile dvs. avem nevoie obligatoriu de data exacta a nasterii sau numarul dosarului dvs. de pensie (nr. dosarului de pensie doar pentru persoanele care domiciliaza in raza de activitate a institutiei noastre ) Daca nu ne prezentati aceste informatii nu va putem raspunde la intrebarile dvs. Va multumim

Ai o intrebare? Click aici pentru a posta intrebarea ta.

Pensie sociala

De la: Pohrib Mariana | 7 August 2018
Intrebare
BUNA ZIUA.AS VREA SA STIU DACA MAMA MEA NASCUTA IN 20.07.1946 SI PE CARTEA DE MUNCA 7 ANI LOCUIND IN ZONA NECOLECTIVIZATA SI ARE 3 COPII AR PUTEA BENEFICIA DE PENSIE SOCIALA. MULTUMESC.ASTEPT RASPUNS.
Raspuns
Nu, in cazul dansei legislatia in vigoare prevede un stagiu de cotizare de minim 10 de ani si 4 luni.

recalculare

De la: badiu gavril | 7 August 2018
Intrebare
am iesit la pensie in anul 2001 sept. am 20 ani gr.1 subteran beneficiez de recalcularea din oct. multumesc.
Raspuns
Modificările Legii 263/2010 avute în vedere prin Legea 221/2018 pentru pensionarii în plată se referă la :  
  • pensionarii care au beneficiat de majorarea prevăzută la art.169`1 și care – până la   data de 31.12.2015 – au avut drepturi stabilite sau recalculate prin utilizarea unui stagiu de cotizare mai mic decât cel general, datorită unor reglementări cu caracter special sau a dispozițiilor unor hotărâri judecătorești
 
  •  pensionari cu drepturi deschise între data de 01.01.2011 și data intrării în vigoare a prezentei legi și care au desfășurat un număr determinat de ani în condițiile  speciale prevăzute la art. 30 alin.1, lit. d). e) și f) din Legea nr.263/2010.
  Pentru  pecalcularea pensiilor cuvenite sau aflate în plată la data de 1 august 2018, procedura instituită prin Legea nr.221/2018 prevede că:
  • recalcularea se realizează DIN OFICIU, nefiind necesară formularea și înregistrarea unor cereri;
  • recalcularea se va realiza în perioada 01.10.2018 – 30.09.2019;
  • drepturile recalculate se cuvin și se acordă de la data de 01.10.2018, indiferent de data emiterii/comunicării deciziei de recalculare
    În ceea ce privește recalcularea drepturilor aflate în plată, Legea nr.221/2018 nu se referă la persoanele care:
  •  și-au deschis drepturile de pensie anterior datei de 01.01.2011 dar au beneficiat de majorarea punctajului mediu anual în conformitate cu prevederile OUG nr.100/2008, ale OUG nr. 209/2008, ale Legii nr. 218/2009 și ale art. 169 din Legea nr.263/2010; •    și-au deschis drepturile de pensie după data de 01.01.2011, dar au făcut obiectul Legii nr.155/2016 (minerii din subteran, personalul din zonele I și II de radiații); •    și-au deschis drepturile de pensie după data de 01.01.2011 dar au realizat activități încadrate în condiții speciale, altele decât cele prevăzute la art.30, alin.1, lit. d), e) și f)
Astfel, având în vedere că recalcularea pensiilor în conformitate cu Legea nr.221/2018 :  
  • se va desfăşura în perioada 01.10.2018 – 30.09.2019 ,
  • recalcularea se realizează DIN OFICIU, nefiind necesară formularea și înregistrarea unor cereri ,
  • este adresată unui segment de pensionari dintre  pensionarii  care au realizat activităţi în grupe superioare de muncă
  • drepturile recalculate se cuvin și se acordă de la data de 01.10.2018, indiferent de data emiterii/comunicării deciziei de recalculare ,
  după emiterea deciziilor de recalculare , acestea se vor trimite la domiciliul titularilor  prin Poşta Română.  

recalculare

De la: katona francisc | 7 August 2018
Intrebare
Am lucrat in grupa 1 de munca 16 ani 2 luni iar in grupa 2 --3ani si 2luni ma intereseaza cum mi se va recalcula pensia pentru grupe la 1 octombrie!!!Multumesc!!
Raspuns
Modificările Legii 263/2010 avute în vedere prin Legea 221/2018 pentru pensionarii în plată se referă la :  
  • pensionarii care au beneficiat de majorarea prevăzută la art.169`1 și care – până la   data de 31.12.2015 – au avut drepturi stabilite sau recalculate prin utilizarea unui stagiu de cotizare mai mic decât cel general, datorită unor reglementări cu caracter special sau a dispozițiilor unor hotărâri judecătorești
 
  •  pensionari cu drepturi deschise între data de 01.01.2011 și data intrării în vigoare a prezentei legi și care au desfășurat un număr determinat de ani în condițiile  speciale prevăzute la art. 30 alin.1, lit. d). e) și f) din Legea nr.263/2010.
  Pentru  pecalcularea pensiilor cuvenite sau aflate în plată la data de 1 august 2018, procedura instituită prin Legea nr.221/2018 prevede că:
  • recalcularea se realizează DIN OFICIU, nefiind necesară formularea și înregistrarea unor cereri;
  • recalcularea se va realiza în perioada 01.10.2018 – 30.09.2019;
  • drepturile recalculate se cuvin și se acordă de la data de 01.10.2018, indiferent de data emiterii/comunicării deciziei de recalculare
    În ceea ce privește recalcularea drepturilor aflate în plată, Legea nr.221/2018 nu se referă la persoanele care:
  •  și-au deschis drepturile de pensie anterior datei de 01.01.2011 dar au beneficiat de majorarea punctajului mediu anual în conformitate cu prevederile OUG nr.100/2008, ale OUG nr. 209/2008, ale Legii nr. 218/2009 și ale art. 169 din Legea nr.263/2010; •    și-au deschis drepturile de pensie după data de 01.01.2011, dar au făcut obiectul Legii nr.155/2016 (minerii din subteran, personalul din zonele I și II de radiații); •    și-au deschis drepturile de pensie după data de 01.01.2011 dar au realizat activități încadrate în condiții speciale, altele decât cele prevăzute la art.30, alin.1, lit. d), e) și f)
Astfel, având în vedere că recalcularea pensiilor în conformitate cu Legea nr.221/2018 :  
  • se va desfăşura în perioada 01.10.2018 – 30.09.2019 ,
  • recalcularea se realizează DIN OFICIU, nefiind necesară formularea și înregistrarea unor cereri ,
  • este adresată unui segment de pensionari dintre  pensionarii  care au realizat activităţi în grupe superioare de muncă
  • drepturile recalculate se cuvin și se acordă de la data de 01.10.2018, indiferent de data emiterii/comunicării deciziei de recalculare ,
  după emiterea deciziilor de recalculare , acestea se vor trimite la domiciliul titularilor  prin Poşta Română.  

recalculare pensie medicala

De la: Mihai Popescu | 6 August 2018
Intrebare
Buna seara, O persoana angajata la o firma, se imbolnaveste grav si se pensioneaza medical. Persoana in cauza are 55 de ani si a avut mai multe locuri de munca. De la unul din locurile de munca nu are adeverinta de vechime (pt. 3 ani). Intrebare: Dupa iesirea deciziei de pensionare pe motiv medical, daca reuseste sa obtina acea adeverinta de vechime lipsa, poate sa o depuna la casa de pensii pentru recalcularea pensiei ? Multumesc pentru raspuns.
Raspuns
Da,  adeverinta in original se depune insotita de o cerere,  copie dupa cartea de identitate si decizia de pensie sau cupon de pensie ( dupa caz).

Contabil

De la: Laurentia Rotaru | 6 August 2018
Intrebare
Buna ziua.Lucrez din data de18.10 1976.Cind pot iesi la pensie pentru limita de virsta,anticipat.anticipat partial.Va multumesc.
Raspuns
In conformitate cu prevederile legale in vigoare si avand in vedere datele mentionate de catre dvs., apreciem ca puteti solicita pensie anticipata daca dovediti un stagiu de cotizare de minim 38 de ani si 1 luna in care nu se includ stagiile asimilate , pensie anticipata partiala daca dovediti un stagiu de cotizare de minim 31 de ani si 1 luna in care nu se includ stagiile asimilate sau pensie limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare respectiv  61 de ani si 1 luna.

Pensie internationala anticipata

De la: Berinde Liviu | 6 August 2018
Intrebare
Buna ziua ,locuiesc ca rezident in Spania, cu domiciliul in Baia Mare.In luna februarie-martie a acestui an mi-am intocmit dosarul de pensionare in localitatea unde traiesc , dupa care autoritatile spaniole mi-au trimis dosarul in Romania pentru solutionare .De putin timp sora mea sa interesat de dosarul meu si i-sa spus ca dosarul meu nu este in Baia Mare ci este la Cluj Napoca. Eu nu aveam cont de banca in tara . Cind mi-am intocmit actele pentru pensionare autoritatile mi-au spus ca nu se poate intocmi un dosar fara sa dau un numar de cont bancar , asa ca le-am dat numarul de cont ce il am aici in Spania. Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce se va intimpla cu pensia mea odata aprobata ?Dupa 17 august 2018 vin in concediu in tara , pot sa vin la Cluj ,sa aduc un numar de cont bancar (vreo banca preferentiala, nu stiu ?? ) ca pensia mea sa ramina in tara.Au trcut aproximativ cinci luni Va Rog puteti sa-mi spuneti ceva despre stadiul dosarului meu. Va multumesc anticipat ,Sanatate si nu-mai bine !!!!!!!
Raspuns
Avand in vedere ca  aveti domiciliul in UE va rugam postati intrebarea pe offce@pensiicluj.ro

Pensie sociala

De la: Mariana Pohrib | 6 August 2018
Intrebare
Buna.Ma numesc Mariana .Intrebarea mea e daca mama mea are 7 ani pe cartea de munca si 3 copiiar putea beneficia de pensie sociala ,are 72 de ani.Nascuta in 20.07.1946 si nu are nici un venit.Multumesc.
Raspuns
Nu, in cazul dansei legislatia in vigoare prevede un stagiu de cotizare de minim 10 de ani si 4 luni.

Pensie limita de varsta sau pensie sociala minima garantata

De la: Magdalena Ileana Barna | 6 August 2018
Intrebare
Buna ziua, am implini anul acesta 63 de ani, dar nu am nici un venit, nici o pensie, as dori sa stiu daca la 11 ani si 6 luni lucrati pot beneficia de pensie la limita de varsta sau de pensie sociala minima garantata. Va multumesc anticipat.
Raspuns
Nu, in cazul dvs. legislatia in vigoare prevede un stagiu de cotizare de minim 15 ani.

Trecerea de la gradul III la gradul II, de invaliditate

De la: Istvan Bereczki | 6 August 2018
Intrebare
Bună ziua, Vă rog frumos să mă ajutați și pe mine cu un răspuns;am fost pensionat de invaliditate gradul III,din 23 07 2017, dar starea de sănătate s-a agravat și din acest motiv am fost trecut la gradul II. de invaliditate,cu diagnostic clinic I 48;I 49;I 50;M 51;G 63;M 54;D 89;Z 96.Inrebarea mea este, mi-se mărește pensia sau nu??? Am auzit fel și fel de variante, că scade sau rămâne aceas !!! Va rog frumos să-mi dați un răspuns de specialist, pe care vă și mulțumesc!!! Cu mult respect!
Raspuns
In conformitate cu prevederile legale in vigoare  la schimbarea gradului de invaliditate , pensia se recalculeaza . Dupa emiterea deciziei de pensie daca aveti nelamuriri puteti solicita un buletin de calcul.

Pensie sociala

De la: Pohrib Mariana | 5 August 2018
Intrebare
Buna. Mama mea nascuta in 1946 si are 3 copii si pe carte de munca are 7 ani ar pute beneficia de pensie sociala.In prezent nu are nici un fel de venit.Ar putea primi pensie sociala sau nu e nevoie de mai multi ani de munca.Multumesc anticipat.Astept raspuns.
Raspuns
Revedeti raspunsul la intrebarile anterioare trimise de catre dvs. , care sunt aceleasi.