Intrebare de la Ioana Muresan la data 14/03/16 14:01

Intrebare:
Am 58 ani.De la 1 oct.2015 sunt in pensie de boala.In2014 am fost in concediu medical o perioada lunga.Lucrez din 1977.Am fost in concediu medical si ptr.cei 2 copii pe care ii am.Totodata ,in timp am mai avut c.m. Cand pot sa ma penionez?Ce inseamna perioade asimilate?Care sunt si cum influenteaza calcularea pensiei ?
Raspuns:
In conformitate cu prevederile legale in vigoare  si avand in vedere datele mentionate de catre dvs., apreciem ca puteti solicita trecerea la pensie limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare respectiv 61 de ani.Conform art.49 din legea 263/2010: ,,(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul: a) a beneficiat de pensie de invaliditate; b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma; c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat; d) a beneficiat, in perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii; e) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale; f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani; g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar''