Intrebare de la Voicu Mariana la data 06/12/16 21:16

Intrebare:
Ma numesc Voicu Mariana (10 august 1959) Am o vechime in munca de 29 ani 2 luni si 9 zile din care stagiu de cotizare 27 ani luni si 8 ani in grupa a II-a. Va rog sa-mi spuneti daca pot cumpara 4 ani si 4 luni de vechime pentru completarea stagiului daca nu am lucrat in ultimii 5 ani.? Pentru pensionare anticipata partial este obligatoriu acel stagiu de 31 ani si 6 luni sau pot solicita pensie a.p.
Raspuns:
In cazul dvs. stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni. Deoarece datele dvs. nu sunt foarte concludente  va indrumam  sa va adresati Casei de Pensii din raza dvs. de  domiciliu , in timpul programului cu publicul,  unde veti prezenta actele justificative de vechime si grupa de munca si apoi veti incheia contractul de asigurare sociala in conformitate cu Legea 186/2016 , daca indepliniti conditiile sau mai este necesar, in functie de situatie. Legea 186/2016 :,, Art. 1 (1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, persoanele care nu au calitatea de pensionari pot efectua plata contributiei de asigurari sociale pentru perioadele de timp in care nu au avut calitatea de asigurat in sistemul public de pensii sau intr-un sistem de asigurari sociale neintegrat acestuia. (2) Sunt exceptate de la aplicarea prevederilor prezentei legi persoanele pentru care exista obligatia asigurarii in sistemul public de pensii, in conformitate cu prevederile Legii nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare. (3) Perioadele pentru care se poate efectua plata contributiei de asigurari sociale sunt cele anterioare datei la care sunt indeplinite conditiile, prevazute de lege, privind varsta standard de pensionare. (4) Varsta standard de pensionare este prevazuta in anexa nr. 5 la Legea nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare. (5) Perioadele pentru care, in conditiile prevazute de prezenta lege, persoanele prevazute la alin. (1) achita contributia de asigurari sociale se considera stagiu de cotizare in sistemul public de pensii''Daca indepliniti aceste conditii puteti sa va asigurati cu contract de asigurare in baza acestei legi.